دسته‌بندی نشده

3 مورد تفاوت روشنایی و نورپردازی

3 مورد تفاوت روشنایی و نورپردازی

تفاوت‌های اصلی بین روشنایی و نورپردازی عبارتند از:

 1. منظر و استفاده:

  • روشنایی: این مفهوم به میزان نور کلی در یک فضا یا محیط اشاره دارد و به طور کلی به منظور تأمین نیازهای اولیه نوری افراد در یک مکان استفاده می‌شود.
  • نورپردازی: این مفهوم به طراحی و استفاده هنری از نور در یک فضا یا محیط اشاره دارد. هدف آن بهبود زیبایی، ایجاد احساسات خاص، تأکید بر اجزاء معین فضا، و افزایش کارایی است.
 2. طراحی و هنر:

  • روشنایی: در روشنایی، معمولاً تلاش می‌شود که نیازهای اساسی نوری را برآورده کند بدون در نظر گرفتن جزئیات زیبایی یا تأثیرات هنری.
  • نورپردازی: در نورپردازی، تلاش بر طراحی هنری نور و ایجاد تأثیرات مختلف بر فضا و افراد متمرکز است. این شامل انتخاب نوع نور، رنگ، شدت، جهت و مکان‌گذاری دقیق نورها می‌شود.
 3. هدف و کاربرد:

  • روشنایی: هدف اصلی روشنایی تأمین نیازهای اولیه نوری افراد و فعالیت‌های روزمره در فضاها می‌باشد.
  • نورپردازی: هدف اصلی نورپردازی ایجاد یک تجربه بصری مطلوب و متناسب با نیازهای محیط و کاربران فضا است.
تفاوت روشنایی و نورپردازی

روشنایی و نورپردازی دو مفهوم مرتبط اما متفاوت هستند

 1. روشنایی (Illumination):

  • روشنایی به میزان نوری اشاره دارد که در یک فضا حاضر است.
  • این مفهوم به میزان کلی نور در یک فضا یا محیط اشاره دارد بدون اهمیت به جزئیات نحوه توزیع یا شکل آن نور.
  • میزان روشنایی ممکن است به وسیلهٔ اندازه‌گیری واحد‌های نوری مانند لوکس (lux) یا فوت‌کندل (foot-candle) اندازه‌گیری شود.
 2. نورپردازی (Lighting Design):

  • نورپردازی به شیوه و استفاده از نور در یک فضا یا محیط اشاره دارد.
  • این شامل انتخاب مناسب نور، طراحی نورپردازی، و مکان‌گذاری دقیق نورها در فضا می‌شود.
  • هدف از نورپردازی، بهبود زیبایی، افزایش راحتی بصری، تاکید بر اجزاء معین فضا، ایجاد احساسات مختلف، و افزایش کارایی است.

به عنوان مثال، یک فضایی ممکن است با روشنایی کافی ولی بدون یک طراحی نورپردازی مناسب، حس فضایی خوبی ایجاد نکند. از طرفی، یک فضا ممکن است با یک نورپردازی زیبا و متناسب ولی با روشنایی ناکافی مواجه باشد که باعث ایجاد مشکلات بصری یا کاربری شود.

تفاوت روشنایی و نورپردازی

برای خرید ال ای دی نواری با قیمت مناسب بر روی لینک زیر کلیک نمایید

ال ای دی نواری

اشخاصی که در زمینه نورپردازی فعالیت می‌کنند، با دو چالش مواجه هستند: یکی آموختن تکنیک‌های نورپردازی و بهره‌مندی از آن‌ها، و دیگری توجیه کارفرمایانی که هنوز به معنای واقعی نورپردازی آگاهی ندارند و تنها به روشن شدن نیاز دارند. اما، دانش در زمینه طراحی نورپردازی نیازمند آگاهی از مشخصات فنی چراغ‌ها و ویژگی‌های نور در این علم است، از جمله شدت روشنایی، میزان خیرگی، میزان انعکاس، و مفاهیم کیفی مانند رنگ نور و شاخص نمود رنگ.

شرکت‌های طراحی و تولید تجهیزات نیز با تمایز و ساخت چراغ‌های گوناگون، به تفاوت بین روشنایی و نورپردازی در دنیای امروز توجه می‌کنند. به عنوان مثال، طراحی و ساخت چراغ‌ها با توجه به کاربردهای خاص مانند استفاده از چراغ‌های ریلی برای فروشگاه‌ها یا چراغ‌های جت لایت برای نورپردازی نمای ساختمان، مثالی از این تمایز است.

همچنین، تولید ساختار فرمی تجهیزات نورپردازی نیز متفاوت است، مانند استفاده از چراغ‌های مخفی برای فضاهایی که باید نور توسط طراح مشخص شود، و استفاده از منابع نوری مستقیم، نیمه مستقیم و غیرمستقیم با توجه به محل استفاده آن منبع نور (برای مثال، میز مطالعه نور غیرمستقیم نیاز دارد).

به طور خلاصه، تفاوت و تمایز بین روشنایی و نورپردازی در زمینه طراحی و تولید تجهیزات نورپردازی به خوبی درک شده و از آن در فرآیند طراحی و استفاده از نور در فضاها بهره‌مندی می‌شود.

برای خرید ال ای دی بلوکی با قیمت مناسب بر روی لینک زیر کلیک نمایید

ال ای دی بلوکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *